Tu jesteś: Strona główna - Galeria - Zawisza Czarny
Ośrodek w Binowie
Kursy żeglarskie i motorowodne
Newsletter
Podaj adres e-mail:
Ankieta
Czy nowe przepisy dotyczące sportu są

Konieczne
Zbędne
Nie mają znaczenia dla rozwoju sportów wodnych
Nie mam zdania
Wspierają Nas
Szczecin
Majster
Soraya
BIG Sport
Fresh Art
kursy żeglarskie, żeglarz, kursy na sternika, sternik, czartery, kursy żeglarksie w Szczecinie, kursy na sternika w Szczecinie, kursy w Szczecinie, czartery jachtów, czartery żaglówek
Prognoza pogody
Ranking Stron Żeglarskich
Zawisza Czarny
W dniach 14 - 20 czerwca 2009 roku instruktorzy naszego Klubu uczestniczyli w rejsie na żaglowcu ZAWISZA CZARNY do Skagen, najdalej na północ wysuniętego portu na Półwyspie Jutlandzkim, czyli tam gdzie spotyka się Bałtyk z Morzem Północnym.
Rejs odbył się w zmiennych warunkach pogodowych. Była cisza i sztorm o sile 8 stopni, upał i grad wielkości grochu. Poza tym dobra zabawa i żeglarska przygoda.
Dla przypomnienia  -  "Zawisza Czarny" , potocznie zwany "Zawiasem" to stalowy, trzymasztowy szkuner sztakslowy.  Jednostka zbudowana została na bazie statku rybackiego  "Cietrzew", zwodowanego w 1952 r.  w Gdańsku, który wraz z całą serią statków tego typu został wycofany z eksploatacji z powodu złej stateczności po wypadku jednego z nich.
Statek został przekazany dla ZHP przez Ministerstwo Żeglugi i przebudowany na żaglowiec. Jest podobny do swojego poprzednika o takiej samej nazwie. Po pierwowzorze pozostał drewniany galion, który zdobi dziób dzisiejszego "Zawiszy Czarnego". Nową banderę podniesiono 15 lipca 1961. W 1990 opłynął dookoła kulę ziemską. Kilkakrotnie opłynął przylądek Horn.
Dane techniczne:
  • powierzchnia żagli: 625 m²
  • długość całkowita: 42,7 m (długość kadłuba 36,1m)
  • szerokość: 6,7 m
  • zanurzenie: 4,6 m
  • załoga: 46 osób
  • port macierzysty: Gdynia